Radyoterapi

Radyoterapi

Radyoterapi (Işın tedavisi) X-ışınları kullanılarak yapılan bir tedavi şeklidir ve aynı cerrahi gibi tümörün lokal kontrolunu sağlamak amacıyla uygulanır. Radyoterapi, cerrahi öncesi veya sonrasında, tek başına küratif (iyileştirici) tedavi olarak ya da kemoterapi/sistemik tedavi kullanılmaktadır.

Hangi Meme Kanseri Hastalarına Radyoterapi Yapılmalıdır?

Meme koruyucu cerrahi tercih edildiyse mutlaka kalan meme dokusuna radyoterapi yapılmasına gerek vardır. Meme koruyucu cerrahiden sonra radyoterapi yapılmasının tümörün tekrar etmesini anlamlı oranda azalttığı gösterilmiştir.

Eğer mastektomi (memenin tümünün alınması) yapıldıysa, radyoterapi yapılması bazı kurallara bağlıdır. Örneğin tümörün göğüs duvarına veya meme cildine yapışık olması, koltuk altında pozitif lenf nodu olması, vb. 5 cm den büyük tümörlerde veya tümörün meme derisi ve meme altındaki kas dokusuna yayıldığı durumlarda da kullanılmaktadır.

Radyoterapi Ne Zaman Uygulanır?

Radyoterapi meme cerrahisini takiben 6 ay içerisinde yapılmalıdır. Daha fazla gecikme olması işlemin başarı şansını düşürür.

Bu sırada kemoterapi yapılıyorsa ya bitmesi beklenir ya da kemoterapiye ara verilerek radyoterapi yapılır ve daha sonra kemoterapi devam eder.

En sık kullanılan radyoterapi yöntemi meme dokusuna dışarıdan (eksternal) uygulanan x-ışınlarının kullanıldığı yöntemdir. Eksternal radyoterapi genellikle kemoterapi sonrası uygulanır. Genellikle 5-7 hafta kadar süre ile hafta içi her gün uygulanmaktadır.

Cerrahi sonrası uygulanan hastalarda yaklaşık 20-30 gün kadar yara iyileşmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Nadiren bazı hastalarda, özel cihazlar kullanılarak meme dokusu içine veya tümörün çıkarıldığı boşluğa radyoterapi uygulanmaktadır. Bu tedaviye internal radyoterapi adı verilmektedir. Diğer radyoterapi yöntemi ise ameliyat sırasında uygulanan interoperatif radyoterapi yöntemidir.

Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

  • Koltuk altı lenf bezleri temizlenmiş olan hastalarda, bu bölgeye radyoterapi yapılması gerekirse kolda şişme (lenf ödem) riski artar.
  • Radyoterapi uygulanan bölgede şişlik, kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Güneş yanığını andırır bir görüntü oluşturabilir.
  • Yan etkiler bazen 6-12 ay sürebileceği gibi bazen de 2 yıl kadar sürebilir.
  • Hamile kadınların, anne karnındaki bebeğe zarar verme riski nedeniyle radyoterapi almaları önerilmez.
WhatsApp chat