Otolog Rekonstrüksiyon

Memenin Otolog Rekonstrüksiyonu

Hastanın sadece kendi dokusuyla yapılan meme onarımı cerrahisi otolog rekonstrüksiyon olarak isimlendirilir. Meme onarımı yapılırken kullanılacak hastanın kendi dokusu ağırlıklı olarak karın, sırt, iç bacak ve popo bölgelerinden alınır.

Otolog rekonstrüksiyonda en çok kullanılanlar, karın bölgesinden yapılan TRAM flep ve DİEP flep, sırt bölgesinden yapılan latissimus dorsi flep, uyluktan yapılan TUG flep, kalçadan yapılan gluteal flepler, bel yan bölgeden yapılan Ruben flep yöntemleridir.

 

Memenin Otolog Rekonstrüksiyonun Tipleri

  1. Karın dokusundan yapılan
  2. Kalça bölgesinden yapılan
  3. Sırt dokusundan yapılan
  4. İç bacak bölgesinden yapılan

Karın dokusuyla meme rekonstrüksiyonu

Meme oluşturabilecek yeterli dokusu olanlarda orijinal kan damarları korunarak yapılan fleb ameliyatlarıdır.

Karın dokusu az olan hastalarda beraberinde meme implantı da uygulanabilir. Mikrocerrahi gerektirir.

Kalça Bölgesinden yapılan meme rekonstrüksiyonu

Karın dokusunda iz istemeyen ya da dokusu yeterli olmayan kadınlarda kalça kasının bir kısmı üzerindeki yağ ve deri dokusu meme rekonstruksiyonu için kullanılır. Mikrocerrahi gerektirir.

Sırt dokusuyla yapılan meme rekonstrüksiyonu

Meme implantı ile birlikte kullanıldığında güzel sonuç verir. Mikrocerrahi gerekmez. Dolaşımı oldukça iyidir.

Meme protezi kullanıldığında hastanede yatış süresi 1-3 gün, flep dokularıyla otolog rekonstrüksiyonda ise yatış süresi 4-7 gün arasındadır.

Silikon protezlerle günlük hayata dönüş birkaç gün içinde olur. Otolog meme rekonstrüksiyonu sonrası karın bölgesi (karın dokusu kullanıldıysa) hassasiyet ve gerginliğinin toparlaması 1 haftayı bulur. 1 hafta sonra hasta işlerinin büyük çoğunluğunu kendi yapabilmesine rağmen, 4-8 hafta ağır kaldırma, egzersiz, cinsel ilişki, araba kullanma gibi aktivitelerden kaçınmalıdır. Karın içi basıncı arttırıcı öksürük, ıkınma, kabızlık, cinsel ilişki gibi durumlardan korunmalıdır. Tüm nekahat sürecindeki bir takım olumsuz hissiyata rağmen çok da uzun süre sayılmayacak bir zamanda hasta tamamen iyileşir. Meme dokusunun varlığı hastaya kanser hastalığı psikolojisinin dışına çıkma ve güven getirecektir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatları birkaç seansta yapılan ameliyatlardır. Meme rekonstrüksiyonu sonrası çift taraflı simetriyi sağlamak için flep revizyonu, karşı taraf meme dokusuna dikleştirme, meme küçültme, silikon protez yerleştirilmesi gibi çeşitli ameliyatlar da gerçekleştirmek uygun olabilir.

İster meme proteziyle, ister kendi dokusuyla yapılmış olsun, meme ucu ve areola dokusu olmayan meme dokusu tam bir meme görüntüsünde değildir. Hastanın isteği sonucu farklı yöntemlerle meme ucu ve areola oluşturulabilmesi mümkündür. Meme ucu, lokal veya genel anestezi altında çeşitli yöntemlerle oluşturulabilir. Bazı hastalar, meme ucu oluşturulması çok zaruri olmadığı için, sütyen içini dolduran yeterli büyüklük ve şekildeki sağlıklı meme dokusu varlığını yeterli bulmakta ve meme ucu oluşturulmasını talep etmemektedir.

Erken dönem meme kanserlerinde meme başının korunduğu bazı teknikler kullanılabilir. Meme rekonstrüksiyonundan 3 ile 4 ay sonra lokal anestezi ile kısa bir işlem ile bölge dokusundan meme başının orta kısmı oluşturulur. Çevredeki koyu halka da deri grefti ile ya da dövme işlemi ile yapılabilir.

WhatsApp chat