Memede Ağrı (Mastodini)

Memede Ağrı (Mastodini)

Memede ağrı şikayeti ile hekimlere yapılan başvuruların çok büyük bir bölümü fizyolojik (menustrasyon öncesi hormonal değişikliklerden kaynaklı) nedenlerledir. Kadınların yaklaşık %70’inde hayatlarının bir döneminde meme ağrısı oluşur. Bazı kadınlarda çok şiddetli geliştiği için tedavi gerektirebilir. Meme ağrısı çoğu zaman meme kanseri ile ilişkili değildir. Nadir olarak inflamatuvar meme kanserinde aşırı gergin, şiş ve kızarık meme ile birlikte ağrı olabilir.

Memede ağrı şikayetiniz olduğunda çok fazla endişelenmeyin ancak mutlaka uzman hekiminize danışın.
Meme ağrısı, döngüsel ve non-döngüsel olarak iki gruba ayrılır.

Döngüsel meme ağrısı adet dönemlerinde olan hormonal değişikliklere bağlı gelişir. Adetten bir hafta önce hissedilmeye başlar ve adet başlangıcı ile azalarak kaybolur. Genellikle her iki memededir ve daha çok memenin üst dış kısmındadır. Ergenlik, gebelik ve menopoz dönemlerinde döngüsel meme ağrısı görülebilir. Fibrokistik meme yapısı adet öncesi dönemde hissedilen meme ağrısının en sık nedenlerinden biridir. Bu meme yapısında memede çok sayıda kist ve iyi huylu olduğu düşünülen kitleler mevcuttur.

Non-döngüsel meme ağrısı herhangi bir dönemde oluşabilir ve genellikle meme dokusu veya göğüs duvarı patolojileriyle ilişkilidir. Çoğu zaman tek taraflıdır. Normal adet dönemleri ile ilişkisi yoktur. Altta yatan birçok sebebi olabilir. Çok büyük meme dokusu, menapoz için hormon tedavisi, süt kanallarında genişleme (duktal ektazi), mastit veya meme apsesi, inflamatuvar meme kanseri, gebelik, tromboflebit, travma, makrokistler daha önce meme cerrahisi geçirmiş olmak, çeşitli ilaçlar (bazı antidepresanlar, kalp ilaçları, doğum kontrol hapları) non-döngüsel meme ağrısı nedeni olabilir. Bazen göğüs duvarı kas ve iskelet sistemine ait yansıyan ağrılar, non-döngüsel meme ağrısı olarak algılanabilir.

Meme ağrısı ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgiler:

  • Memede en korkulan hastalık olan meme kanseri çoğunlukla sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Ağrı, sancı, memede gerginlik gibi semptomlar çoğu vakada görülmez. Meme kanseri sıklıkla ağrı ve sancı yapmaz.
  • Memedeki ağrı ve sancının en sık sebebi hormonal değişikliklerdir. Adet dönemleri öncesinde veya mevsimsel değişikliklerde yaşanan hormonal dalgalanmalar memede ağrı, sancı, gerginlik olmasına neden olabilmektedir.
  • Meme fibrokistik yapısı belirgin kadınlarda hormonal yükselme zamanlarında hissedilen ağrı, sancı diğer kadınlara nispeten daha fazla olmaktadır.

Meme ağrısı ile birlikte meme başı akıntısı, daha önce bilinmeyen yeni bir kitle varlığı, ateş ve kızarıklık gibi meme enfeksiyonu veya adet sonrası geçmeyen şiddetli meme ağrısı olduğunda mutlaka meme hastalıkları konusunda uzman bir hekime başvurulması önerilir.

WhatsApp chat