Meme Sağlığı

Her Kadın Meme Sağlığına Özen Göstermeli

Toplumda ve toplumun en az yarısını oluşturan kadınlarda meme hakkında yerleşen anlam, toplumsal tabu algısı ve cinsellik bağlamında üzerine atılan anlamlar, meme sağlığı konusunda maalesef kadınları kendilerine zarar verecek derecede konuyu saklamaya, konudan uzaklaşmaya itebiliyor.

Yapılan birçok çalışma, kadının yaşamı boyunca memesi ile ilgili bir şikayeti olduğunu göstermiştir. Bu şikayetlerin birçoğu iyi huylu ve hatta fizyolojik denen doğal nedenlerden olsa da en sık meme ağrısı ve memede bir sertlik şeklindedir. Memede fark edilen sertliklerin, kitlelerin ve değişikliklerin büyük bir çoğunluğu kanser değildir. Meme ağrısı ise çoğunlukla adet döngüsü ile ilişkili olup kadının yaşam standartları ve günlük aktivitelerini engeller duruma gelebilir. Yine de bu şikayetlerin fark edilmesi durumunda mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi önerilir.

Meme sağlığı temelde memenin hastalıklarının bilinmesi ve hastalık olmayan durumlarda ayırt edilmesi ile başlar. Meme kanseri ile karıştırılan bulguların anlaşılması hem kadının hem de çevresinin rahatlamasına yol açar. Kadınların sağlıklı memesindeki değişiklikler gerek yaş gerekse adet döngüsü ile olabilir ve bunlar yaşamın doğal süreçleridir.

Vücudumuzun sağlıklı olması için dikkat ettiğimiz birçok etken aslında meme sağlığı için de önemlidir. Fakat sağlıklı meme için dikkat edilmesi gerek durumların başında hayvansal gıdalardan kısıtlı beslenmek, kilo kontrolü ve egzersiz yapılaması gelir.

Meme sağlığı, bu konuda uzmanlaşmış merkezler ve uzmanlarca daha iyi takip edilir.

Meme sağlığı konusunda diğer önemli bir sorun da meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış sağlık merkezlerinin, hekimlerin, hemşirelerin ve yardımcı diğer sağlık personellerinin yeterli sayı ve yaygınlıkta olmaması ve sağlıklı kadınların rutin kontrollerini bu alanlarda yaptırmamalarından kaynaklanıyor. Her yaşta kadının bilinçlenmesi, alanında uzman hekimlere yaşlarının gerektirdiği sıklıkta düzenli kontrole gitmeleri, kendi kendine meme muayenesi öğrenmeleri ve uygulamaları, memelerinde hissettikleri şüpheli durumları mutlaka hekimleri ile paylaşmaları, muhtemel bir meme kanseri durumunda erken teşhis ve etkili tedavi için son derece gereklidir.

WhatsApp chat