Kendi Kendine Meme Muayenesi

KADINLARIN BİLMESİ VE UYGULAMASI GEREKEN SAĞLIK RUTİNİ

20 yaşını geçen her kadının adetin bittiği tarihten 5-7 gün sonra meme gerginliğinin azaldığı dönem  içerisinde  kendisini meme muayene etmesi önerilmektedir. Adet görmeyen kadınların da ayın belirli bir günü belirleyerek her ay aynı gün kendilerini muayene etmeleri önerilmektedir.

Araştırmalar kendi kendine meme muayenesini bilen ve düzenli uygulayan kadınların meme kanseri hakkında farkındalıklarının arttığı bildirmektedirler. Kendi kendine meme muayenesi bir tarama yöntemi olarak kullanılması hiçbir zaman tek başına önerilmemekte ve meme kanserine bağlı ölümleri azaltmamaktadır. Kendi kendine meme muayenesi kadının memesinin farkında olmasına ve meme kanserini daha küçük boyutlarda teşhiş etmeye yaradığı bilinmektedir. Kendi kendine meme muayenesi yapan kadınlar çok daha erken uzman hekimlere başvurabildiklerini gösterilmiştir.

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ MEME KANSERİNİN TEŞHİS EDİLMESİNDE VE MEME FARKINDALIĞININ ARTMASINDA DEĞERLİ YÖNTEMLERDEN BİRİDİR.

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

İki kısımdır:

1. Kısım: Memenin Gözle Muayenesi

 • Ayna karşısında her iki elinizi belinize koyun.
 • Kollarınızı yukarı vaziyete kaldırın ve her iki meme derisi ve meme başında değişim olup olmadığını kontrol edin.
 • Kontrol edilmesi gerekenler:
  1. Meme başlarında daha önceden görülmeyen bir çekilme,
  2. Meme başında egzama benzeri kabuklanma,
  3. Memenin tamamında veya bir kısmında portakal kabuğu şeklinde görünüm izlenmesi,
  4. Memenin diğerine göre asimetrik hale gelmesi
  5. Tüm bunların dışında memede daha önce bulunmayan bir farklılığın izlenmesi.

Ancak bilinmesi gereken tüm bu bahsi geçen değişiklikler, kesinlik arz eden meme kanseri işareti değildir. Ancak, hemen hekime başvurmak konusunda önemli nedenlerdir.

 

 

2. Kısım: Memenin Ayakta ve Yatarak Muayenesi

Kadının kolunu, ayaktayken başının üzerine kaldırması ve karşı elinin 2., 3. ve 4. parmaklarının ilk 2 boğumunu kaygan vaziyetteki meme derisi üzerinde, memenin çevresinden merkeze yani meme başına doğru bastırması istenir. Memede dairesel, ışınsal çizgiler çizerek meme muayenesi tamamlanır.

Memeye dokunarak muayene sırasında; bir hamur topağı içerisinde, bir fındık tanesi veya olağan dışı bir sertlik ve kitle hissi fark edilirse hekime başvurulması gerekir.

Kadın sırt üstü yattıktan sonra muayene edeceği meme tarafı sırtının altına küçük bir yastık koyar. Ayakta yaptığı muayeneyi yatarak tekrarlar. Ayrıca koltuk altını beze varlığı alçısından yine 2., 3. ve 4. parmaklarının ilk 2 boğumunu ile muayene ederek meme muayenesi tamamlanır.

Video İle Kendi Kendine Meme Muayenesi Anlatımı

Gözle İnceleme
Ayakta Elle Muayene
Yatarken Elle Muayene
Ayakta, Otururken, Duşta Elle Muayene
WhatsApp chat