Haşimato

Haşimato

Haşimato, tiroit bezinin otoimmün bir hastalığıdır. Kişinin kendini hastalıklardan koruma mekanizmasının, kendi tiroit dokusunu zararlı olarak görmesi ile ortaya çıkan bir tiroit hastalığıdır.

Haşimato hastalığında, kanda anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikorları artabilir. İlk dönemde hastada normal bir guatr ve kanda anti-TPO antikor yüksekliği varken TSH, T3 ve T4 hormonları normaldir. Daha sonra zaman içinde hastalık ilerledikçe önce başlangıç halinde tiroit yetmezliği sonra tam tiroit hormon yetmezliği gelişir. Otoimmün tiroit hastalığı olan hashimato tiroititi kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.

Haşimato Hastalığının Belirtileri

Haşimato da görülen belirtiler başka hastalıklarda da görülebilen, kendine özgü olmayan belirtilerdir.  En belirgin semptomlar: Sıklıkla kilo alma, kolay üşüme, kramplar, yorgunluk, ciltte kuruluk, ses değişikliği, kabızlıktır.

Nabız sayısında düşüklük, hareketlerde yavaşlama, unutkanlık, işe odaklanmada zorluk, yavaş konuşma, gözaltlarında yüzde şişme, saç dökülmesi, solukluk, iştahsızlık, depresyon, sinirlilik, dilde büyüme, adet düzensizlikleri de hastalarda sıklıkla görülebilir.

WhatsApp chat